[Hlavní strana] [Průběžné výsledky] [Kalendář akcí] [Další informace] [Kontakt ] [Pro registrované] |
Historické ohlédnutí před 53.ročníkemOpět je tady konec plochodrážní sezóny. Skončily soutěže a přichází zlatý hřeb sezóny doslova a do písmene. Již po třiapadesáté se v Pardubicích pojede závod o Zlatou přilbu. Závod, který je v současné době nejstarším závodem na starém kontinentě.
Poprvé se uskutečnil v roce 1929 a byla to událost. Závod se uskutečnil na slavném dostihovém závodišti a byl to tak trošku symbol té doby. Koně živé střídaly koně uschované v síle motoru. Celkem patnáctkrát se sešli příznivci tohoto sportu na tomto závodišti, aby na travnaté dráze dlouhé 2 400 metrů sledovali nádherné boje, kteří už mnozí z nás znají už pouze ze starých filmových záběrů. Byla to určitě krásná doba a na jména tehdejších předválečných vítězů se dnes díváme jako na jména hrdinů. Devět ročníků se stihlo uskutečnit než přišla první velká přestávka zaviněná válkou. Zdeněk Pohl a Franta Juhan byli jedinými muži, na jejichž počest právě v té době zazněla naše státní hymna. Přitom pamětníci mi jistě prominou, ale vítězství Juhana bylo asi daleko cennější, neboť Pohl zvítězil v historicky jediném národním závodě, to lze vyvážit tím, že na věky bude prvním vítězem.
Po válce se uskutečnilo dalších šest závodů na travnaté dráze v neuvěřitelném období sedmnácti let, do kterých se zahrnuje i desetiletá přestávka zaviněná dobou kolem výstavby socialismu. Mezi vítěze se zapsali další češi, legendy tohoto sportu Hugo Rosák, Jan Lucák, Antonín Kasper senior a také "soutěžák" Oldřich Klaudinger. Celé toto období přineslo neuvěřitelné stotisícové návštěvy, ale také bohužel pět jmen jezdců, jejichž život skončil právě na této dráze. V roce 1964 se závod přestěhoval na zdejší plochodrážní stadion. Z travnatého závodu se stal klasický a do Pardubic začali nacházet cestu nejslavnější jezdci tohoto sportovního odvětví. Mnozí z nich se pyšnili tituly světových šampiónů. Své mistrovství dokazovali a prokázali pětinásobný mistr světa Ove Fundin, čtyřnásobný mistr světa Hans Nielsen, trojnásobní šampioni Erik Gundersen, Tony Rickardsson a Ole Olsen, ten je dokonce se sedmi vítězstvími nejslavnějším mužem tohoto závodu. Naopak třeba šestinásobný mistr světa Ivan Mauger a čtyřnásobný šampión Barry Brigss tuto trofej nezískali nikdy. Jak potěšitelná je skutečnost, že mezi těmito slavnými jmény najdeme česká jména. Jiří Štancl, Tomáš Topinka, Milan Špinka a Antonín Kasper mladší jsou jezdci, kteří ve Svítkově překročili svůj stín a stali se vítězi tohoto prestižního závodu, kdy startovní listiny byly plné slavných jmen.
I letos se pokusí plejáda našich nejlepších plošinářů pokořit světovou elitu. Pokud se jim to opět povede je toto vítězství o to cennější, že se tak stává v závodě, který se jede jedním z nejspravedlivějších systémů.
Diskusní fórum čtenářů |